Przejdź do treści
Szukaj

Ranking TOP 5: Najlepszych sadzonkek bylin wieloletnich

Byliny wieloletnie to szczególna grupa roślin rosnących przez wiele lat, które co roku wyrastają z tej samej struktury korzenia lub kłącza. W przeciwieństwie do roślin jednorocznych i dwuletnich nie muszą być sadzone co roku. Byliny w ciągu roku przechodzą przez cykl wzrostu, kwitnienia, a następnie obumierania nadziemnych części, aby w kolejnym roku ponownie wykiełkować, wypuścić nowe pędy i liście. Dla wielu ogrodników taki cykl jest bardzo wygodny, co sprawia, że warto zainteresować się sadzonkami bylin wieloletnich.

5. Kosaciec (Iris) Louisiana

Iris Louisiana to jedna z najlepszych sadzonek bylin wieloletnich, jako że po wyrośnięciu zachwyca charakterystycznym wyglądem. Długie i wąskie liście mieczowate nadające roślinie elegancki wygląd wyrastają z podstawy w formie okazałej kępy. Natomiast kwiaty to prawdziwe bogactwo intensywnych kolorów w wersji jedno – lub dwubarwnej, z delikatnymi wzorami i plamkami na płatkach. Kosaciec Louisiana kwitnie zazwyczaj wczesnym latem, od maja do czerwca. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym. Podstawa corocznego wyrastania to oczywiście dobrze przepuszczalna gleba, o którą powinien zadbać każdy odpowiedzialny ogrodnik. Co bardzo ważne, ta odmiana jest mrozoodporna, dlatego może przetrwać chłodne zimy. Ze względu na odporność na trudne warunki atmosferyczne rabaty rośliny pozostają praktycznie nienaruszone przez wiele lat.

4. Kosaciec (Iris) Ensata

Drugą propozycją w rankingu sadzonek bylin wieloletnich zajmuje kosaciec japoński. Efektowne kwiaty dostępne są w szerokiej palecie kolorów, a ich płatki mają delikatnie falowany kształt, co nadaje im elegancki wygląd. Kosaciec ten preferuje słoneczne stanowiska lub ewentualnie półcień, kluczowa jest natomiast gleba o dobrej przepuszczalności. Tak jak poprzednio, również ta odmiana jest mrozoodporna, ale do przeżycia podczas najtrudniejszych warunków atmosferycznych potrzebuje dobrego nawodnienia. Podłoże powinno być obfite w wodę również w okresach suszy, które kosaciec japoński źle znosi. Nawet przy zakupie jednej sadzonki tej byliny można z wyprzedzeniem planować rozmnażanie, którego dokonuje się przez podział kłączy. Najlepszym czasem na rozmnażanie jest wczesna wiosna lub jesień, kiedy to panują optymalne do tego warunki.

3. Sadzonki irysów (kosaćców)

Doświadczonym ogrodnikom często trudno jest rozstać się z uprawą wybranych sadzonek bylin wieloletnich. Ranking na trzeciej pozycji ma coś właśnie dla miłośników rutyny ogrodniczej – to zbiór najpopularniejszych odmian irysów, które najczęściej goszczą w małych lub dużych ogrodach. Trudno się temu dziwić, wystarczy spojrzeć na okazałe kwiatostany, przedstawiające prawdziwy pokaz barw. Irysy warto jednak wybierać nie tylko pod względem koloru kwiatów, ale przede wszystkim w odniesieniu do ich wymagań uprawowych. Bardzo dobrą praktyką jest regularne nawożenie irysów, już po wybraniu odpowiedniego miejsca do sadzonek. Cebule warto posadzić we wrześniu lub październiku, grupując rośliny zgodnie z odmianami lub też tworząc oryginalne mieszanki. Irys japoński czy luizjański to tylko przykłady kosaćców najczęściej spotykanych w ogrodach.

2. Sadzonki piwonii

Piwonie to przepiękne kwiaty ozdobne, które są popularne ze względu na swoją doskonałą prezencję. Rośliny te są oczywiście wieloletnie, co sprawia, że ich estetykę można podziwiać co roku. Wśród wszystkich sadzonek piwonii wyróżnić należy piwonie krzewiaste i piwonie drzewiaste. Kwiaty piwonii są oczywiście głównym powodem, dla którego te rośliny są uwielbiane. Mają charakterystyczny kształt misy, w którym wiele płatków ułożonych jest w kilka warstw. Oprócz nienagannego wyglądu piwonie przyciągają również swoim intensywnym zapachem, który dodaje im więcej uroku. Długowieczne rośliny z grupy piwonii wymagają żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby, choć nie tolerują nadmiernej wilgotności. Raz do roku dobrze jest zastosować nawóz z niską zawartością azotu, który wspomaga rozwój kwiatowych pąków.

1. Sadzonki Begonii

Ranking sadzonek bylin wieloletnich zamyka propozycja, która znana jest nie tylko z ogrodów, ale również kompozycji doniczkowych. Begonia to piękna roślina ozdobna, w przypadku której dobrze prezentują się nie tylko same kolorowe kwiaty, ale również liście. Liście mają charakterystyczny kształt przypominający serce, są grube i mięsiste, dzięki czemu cała roślina prezentuje się niezwykle okazale. W zależności od wybranej odmiany liście mogą mieć również różnorodne odcienie zielonego – jest to świetna okazja do stworzenia różnobarwnej aranżacji, w której każda sadzonka będzie wyglądała nieco inaczej. Jeśli chodzi o kolory kwiatów begonii, to najczęściej kwiatostany są białe, różowe, czerwone, pomarańczowe lub żółte. Przy zachowaniu umiarkowanego podlewania korzenie begonii będą odpowiednio odżywione. Na wzrost rośliny w ogrodzie duży wpływ ma również przepuszczalność gleby.

Najlepsze sadzonki bylin wieloletnich - podsumowanie

Ranking przedstawia kilka ciekawych roślin, które warto posadzić w ogrodzie na stałym miejscu.